okt 29, 2018

Budeme mať bračeka

Najkrajší moment môjho tehotenstva – keď sme Lene povedali, že nás bude viac.

Jasné, že tomu nerozumie, ale o to je to krajšie. Aj keď nevie odkiaľ ten braček príde (keď hovoríme, že už príde braček, tak ho čaká pri dverách – logicky, každý k nám chodí cez dvere) a načo nám vlastne je, keď sme si už kúpili leguána. No aj keď nerozumie, ale vidí, že sa tešíme tak aj ona sa teší a aj ona ho ľúbi a dúfame, že aj z toho krpca sa nám podarí vychovať takého milujúceho a šťastného tvora.

Ale čo sa týka Leny, každý deň ma fascinuje. Nedávno som čítala, že keď beriete psa ako zviera, bude sa tak aj správať, ale keď ho beriete ako člena rodiny tak to berie rovnako aj on. U nás bola Lena od začiatku ako malý človek. Pred tým som si nevedela predstaviť, že budem raz na svoje malé dieťa rozprávať bez nejakej odozvy, teraz mi to pripadá úplne normálne. S Lenou sa rozprávam už vyše troch rokov, celé dni. O všetkom. Niekedy sa mi snaží odpovedať, inokedy len pozerá a sústredí sa, až sa jej z hlavy parí.

Milujeme ju, nikdy to nebude len pes. Pes, ktorému sa človek dostatočne venuje dokáže dosiahnuť úroveň 2-3ročného dieťaťa, to je už celkom dosť.
Netvárime sa, že je dokonalá. Je hrozná, hyperaktívna, niekedy to je s ňou na slučku, má vlastný rozum a čakať, že bude vždy robiť čo chceme my je absurdné – sadne, ľahne, aportuje, hľadá, podlieza stôl, prekotúľa sa, atď. – kým sa jej samej chce. Ukáže, že vie čo od nej chceme a keď ju to už nebaví, tak odíde. Napriek tomu sa nám stáva, že keď ju niekto stráži, tak povie, že poslúchala viac ako jej/jeho vlastný pes (herečka to je).

Každý má s inými bytosťami špecifický vzťah a ostatní by to mali rešpektovať. Nás sa všetci pýtali, kde bude Lena, keď sa malý narodí, veď predsa je to pes. Pre nás to nie je “len” pes a kde bude? Tu, ako tu bola vždy, keď sme sa sťahovali, keď sme mali pekné, škaredé, oddelené obdobie.

Kde by ste vy dali svoje prvé dieťa, keď sa narodí to druhé? Bude ležať s malým na gauči a ja jej budem hovoriť nech mu láskavo prestane vyzúvať ponožky.

Tomas - Author

You Might Also Like

Tvoj názor ma zaujíma. Môžeš ho napísať sem.